Fox - kult hlúposti je stále IN

V tomto článku by som sa rád vyjadril postoj k Foxu a snažil sa zhrnúť čo ich vlastne viedlo k zrušeniu Futuramy. Ak čakáte jasnú odpoveď, rovno môžete článok zavrieť - skutočne som nato neprišiel.

 

Začalo to tým, že niekedy pri vysielaní 4. tej série Futuramy proste Fox oznámil že s Futuramou končí. V krátkosti nato sa začala spisovať petícia proti jej zrušeniu. Na konci petíciu podpísalo neuveriteľných 130 000 ľudí!!! Petícia bola doručená do kancelárie Matta Groeninga vo Foxe. Fox urobil klasický postoj mŕtveho chrobáka a proste nereagoval. K petícii sa nevyjadril písomne ani prostredníctvom hovorcu. Došlo to tak ďaleko, že sám Matt Groening povedal:

"Ľudia vo Foxe nikdy Futuramu nepodporovali, nikdy sa im nepáčila a do sa podľa mňa veľmi mýlia. Je evidentné, že fanúšikovia Futuramu milujú, ale bohužiaľ ju nemôžu sledovať. Nikto im nepomohol. Fanúšikovia doručili petíciu z 130 000 podpismi, ale Fox nereagoval. Pred pár mesiacmi sme vyhrali cenu za najlepší animovaný seriál, ale ani doteraz mi nikto s Foxu negratuloval. Je to tajomná organizácia, ani nie sú schopní zobrať telefón a aspoň predstierane zavolať."

Takže tu jasne vidíme, že ani Groening zo svojim tímom nemal na ružiach ustlané. S vydávaním sady DVD publicita Futuramy rástla. Vtedy sa na amazon.com pohybovala okolo 5 teho miesta medzi najpredávanejšími DVDčkami, niekoľko DVD portálov uverejnilo recenzie, kde Futuramu chválili v LA uviedli článok "Kde je Futurama", kde mimo iného citujú Matta Groeninga a jeho pocity voči Foxu:

"Môj vzťah k Futurame je teraz zvláštny. Je ťažké zrovnávať s niečim takým ako sú "The Simpsons", ale som na Futuramu neskutočne pyšný. Seriál stále žije, aj keď už nemá podporu na svojej domácej stanici Fox, ale na Cartoon Network. Stále pracujeme na komiksoch a hračkách s motívmy Futuramy, taktiež sa bavíme o "Futurama filmoch". Pred pár týždňami sa fanúšikovia prihlásili s programom na záchranu Futuramy, keď odovzdali petíciu s 130 000 podpismi. Na televízne pomery ohromujúce."

Neskôr nastal bod, keď sa odvysielala posledná epizóda seriálu, ktorá bola výborným zakončením a takisto otvárala cestu mnohým novým príbehom, či už Frya a Leely ale aj ostatných. Na mnohých miestach sa dal nájsť RIP (Rest in Peace - odpočívaj v pokoji). Americká študentka s Kalifornie vyhrala 1. miesto za prácu: "skĺbenie budúcnosti s Futuramou", kde otvorene pohŕda ľudmi s Foxu a nad ich postojmi. Úryvok článku je tu:

"Divím sa že Fox zrušil Futuramu a miesto nej púšťajú nové, stupídne reality show, poprípade opakujú staré série Simpsnov alebo Taktik Hilla (King of the Hill). Dôvod prečo Futurama nemala tak dobré ratingy je, že Fox ju zle propagoval, vlastne nemal žiadne spoty a taktiež sa niekedy stalo, že pred Futuramou boli zápasy NFL (americký futbal - poznámka Danoboss) a ak sa pretiahli, tak Futuramu vyškrtli aby dohnali vysielacie manko. David X Cohem hovorí, že boli sklamaní s toho ako s nimi Fox naložil, že nemali zlé ratingy, pokiaľ ich neprerušil futbal. A aby ich Futurama mala väčšie, tak je treba lepšej propagácie zo strany Foxu."

Seriál sa neskôr začal reprízovať na Cartoon Network, kde slávil neuveriteľné úspechy. Dosahoval sledovanosti skoro 3% čo bolo na káblové vysielanie neuveriteľné číslo. Rozhovor TVGuide s Davidom X Cohenom:

Tv Guide: "Musí to byť zadosťučinenie vidieť, ako sa dobre darí Futurame na káblovej televízii."

David X Cohen: "Áno, neuveriteľné. Nemohli sme byť štastnejší z toho, aký má úspech na Cartoon Network a taktiež ako dobre sa k nám Cartoon Network chová. Myslím, že vlastne mali pre seriál plán - narozdiel od Foxu a boli schopní ho uskutočniť, vysielali ho v pravidelných časoch, kde na neho ľudia boli zvyknutí."

Nakoniec prikladám rozhovor s Mattom Groeningom:

Otázka: "Reprízy Futuramy na Cartoon Network majú veľkú sledovanosť. Je najaká šanca na oživenie Futuramy?"

Matt Groening: "Snažíme sa o to. Strašne radi by sme natočili viac epizód. Futurama je veľmi ambiciózni seriál, ale taktiež veľmi drahý, v čom je práve problém. To čo by sme ja a David X Cohen (spolutvorca a producent) veľmi chceli, je pokračovať vo veľa príbehoch, ktoré sme dopredu pripravili. Všetky SCIFI príbehy majú zásadnú pointu, ktorá nie je na prvý pohľad zrejmá a to je aj prípad Futuramy. David a ja sme pracovali niekoľko rokov a plánovali seriál, predtým než sme ho vôbec začali tvoriť a stále sme všetky tajomstvá, ktoré sú v ňom ukryté, neodkryli. Na začiatku sme dokonca vytvorili postavy, ktoré sme zatiaľ nemali šancu predstaviť. Futurama síce vyzerá ako šialený animovaný seriál, ale jeho podstatné myšlienky sú vážne dosť dobré."

Zhrnutie:

Takže čo povedať záverom? Máme tu seriál ktorý celkom získal z ôsmych nominácií tri Emmy Award, na Annie Award bola nominovaná dvanásťkrát a štyrmi víťazstvami potvrdila svoje kvality. Z ďalších ocenení získala nomináciu na Nebula Award, jedno víťazstvo v Environmental Media Awards a v Writers Guild of America Award si pripísala jednu nomináciu a jedno víťazstvo. To je na animovaný seriál neuveretiľná bilancia. Futurama bola vždy drahá, ale NIKDY nebola stratová a vždy prinášala Foxu zisky. Jediné čo ma napadá, že Simpsonovci boli lacnejší na výrobu ale zarábali viac (vyššia sledovanosť) - nijako inak si neviem vysvetliť prečo bola zrušená. Podľa článku je jasné, že sme prišli o nejaké ďalšie, dopredu navrhnuté dejové línie a nové dobré postavy. Možno si ich už nikdy nepozrieme. Pretože Foxu nestačil tento zisk s Futuramy alebo k nej mali nejakú averziu - je to samozrejme konzervatívna stanica. Takže záverom by som dal Foxu rád jeden odkaz a to: "Bite my shiny metal Ass!".

 

zdroj: www.ssfuturama.cz