Billy West

Asi najdôležitejší hlas Futuramy patrí tomuto mužovi, čo s mnohých výborných postáv spravil postavy nesmrteľné...

Celým menom William Richard West. Narodil sa 16. apríla 1952 v Detroite v štáte Michigan. Ako jedenásťročný sa presťahoval sa spolu so svojou matkou a dvoma bratmi do Bstonu v Massachusetts, kde sa naučil hrať na gitaru. Vyše 17 rokov hrával s rôznymi kapelami. Hudbe sa venuje dodnes – pôsobí ako gitarista a spevák v bluesovej kapele „Billy West and The Grief Counselors“.

V televízii pracuje od roku 1988 keď účinkoval ako dabér v animovanom seriáli „Beany and Cecil“. Jeho prvé dve významnejšie úlohy však prišli zhuba o tri roky neskôr v podobe seriálov „Ren & Stimpy“ a „Doug“. Billy West odvtedy daboval množstvo známych i menej známych televíznych postavičiek, od cukríkov M&Ms v reklame, cez svetoznámeho Bugsa Bunnyho vo filme „Space Jam“ až po vaše obľúbené postavy z Futuramy, ku ktorým sa dostaneme neskôr.

Okrem animovaných filmov znel Westov hlas mnohokrát aj z rádia v šou Charlesa Laquidaru, alebo v obľúbenej TV šou Howarda Sterna kde imitoval rôzne osobnosti amerického šoubiznisu a politiky. West dokonca účinkoval aj v niektorých počítačových hrách ako napríklad Rayman 3, Wacky Races a samozrejme Futurama.

Na otázku ktorú postavičku z tých, ktoré daboval má najradšej, West odpovedá: Stimpy a Fillip J. Fry. Fry však nie je jedinou postavou, ktorú vo Futurame West dabuje. Svoj hlas totiž prepožičal aj profesorovi Farnsworthovi, doktorovi Zoidbergovi, Zappovi Branniganovi a mnohým náhodným vedľajším postavám aj keď pôvodne mal z hlavných postáv dabovať iba profesora a doktora Zoidberga.

K role Frya sa dostal viac-menej náhodou, pretože mala pôvodne patriť hercovi Charliemu Schlatterovi (známemu napríklad z filmu Policajná akadémia – Moskovská misia). Na castingu si Billy vyskúšal aj Fryov part a vďaka svojmu jedinečnému hlasovému prejavu sa mu podarilo svojmu kolegovi túto úlohu vyfúknuť.

Menej šťastný je prípad úlohy Zappa Brannigana. Toho mal pôvodne dabovať Phil Hartman (možno si ho pamätáte ako Troya McClura, alebo Lionela Hutza zo seriál Simpsonovci). Bohužiaľ, zomrel skôr než sa začala tvorba seriálu a tak dabing tejto postavy prevzal West.

Ako malú zaujímavosť k Futurame ešte uvediem, že hlas Filipa Frya je vraj najviac podobný prirodzenému hlasu Billyho Westa.

4. Októbra 2006 sa Billy West v šou Adama Carollu priznal, že mu diagnostikovali rakovinu prostaty. Napriek tomu, že Billy podstúpil úspešnú operáciu, tvrdí, že to boli najstrašnejšie chvíle jeho života. Jeho slová k tejto téme sú inšpirujúce: „Ani svojej matke som o tom svinstve nepovedal, kým som nebol mimo nebezpečenstva. Náhle sa to na mňa zosypalo, no nikdy som sa netváril ako obeť, ani som nenariekal nad svojim osudom. Život je na to aby sme ho žili.“