Čo je Futurama?

Ak ste žiadny diel Futuramy ešte nevideli, tak je to vaša chyba, ale v tejto sekcii sa môžeta aspoň trocha so seriálom zoznámiť, hádam vás to prinúti k tomu, aby ste svoju chybu napravili a seriál si pozreli.

Futurama (meno pochádza zo Svetovej výstavy v New Yorku, kde si Norman Bel Geddes predstavil ako bude svet vyzerať v roku 1959) je animovaný seriál od tvorcu Simpsonovcov – Matta Groeninga a ďalšieho skvelého človeka - Davida X. Cohena. Dá sa povedať, že je so Simpsnovcami podobná, ale vlastne úplne iná. Na rozdiel od nich sa Futurama odohráva v roku 3000. Ak ste už schopní porozumieť dostatočne Simpsnovcom, ale South Park je na vás príliš drsný a máte radi absurditu, tak Futurama je niečo pre vás. Nejedná sa o také sci-fi akým je Star Trek alebo Červený trpaslík, ani o trápnu animovanú frašku typu Jetsonovci (od tvorcu Flinstonovcov, ale odohrávajúca sa v budúcnosti), na to, že sa odohráva v budúcnosti rýchlo zabudnete a budete si iba vychutnávať kvalitný humor tohto seriálu. Potenciál budúcnosti je vo Futurame naozaj naplno využitý. Na rozdiel od Simpsnovcov má Futurama lepšiu kresbu a priestorové zobrazovanie, ešte o niečo lepšie rozpohybovanie postáv a jej štýl humoru je určený pre o niečo staršieho diváka.

Obrázok postáv

Futurama sa v našich končinách najviac rozšírila po tom, ako práva na jej vysielanie kúpila stanica Prima Cool a predabovala ju do češtiny.V Amerike bola Futurama vysielaná od 28. marca 1999 do 10. augusta 2003 a od roku 2008 bola vysielaná na stanici Comedy Central (to je tá, čo vysiela South park). Futurama má spolu 5 sérii (oficiálne 4), 72 epizód a ďalšie 4 filmy, ktoré boli následne rozkúskované na ďalších 16 epizód. Čakáme na ďalšie, ktorých vysielanie je naplánované na jún 2010. Jeden diel Futuramy trvá asi toľko ako jeden diel Simpsnov – cca 20 minút.

Tvorcovia využili skúsenosti od Simpsnovcov a ak chceli prísť s niečím originálnym, tak museli zmeniť štýl. A to sa im podarilo. Miesto Barta, ktorý robí len drobné blbosti (rodičia protestovali, že je zlým príkladom pre deti) tam dali robota Bendera, ktorý je tak zlý, ako sa len dá. Fajčí, pije alkohol, pozerá porno, nadáva (slušne), je bezcitný, kradne, je gambler.... ale to všetko je v poriadku, pretože je robot ;-) Ďalším geniálnym ťahom Futuramy je zakomponovanie súčasne žijúcich ľudí do seriálu tým, že ich hlavu uložili do špeciálnej priehľadnej nádoby s vodou. Takto sa v seriáli pravidelne objavujú Leonard Nimoy, Lucy Liu spevák Beck či silikonová krásavica Pamela Anderson alebo dokonca postavy, ktoré sú mŕtve už v súčasnej dobe – George Washington alebo veľmi častá postava bývalý a aj budúci prezident Richard Nixon. A otázkou môže byť, prečo sú vo Futurame postavy, ktoré sú už mŕtve a mali by sa nechať tak? Z jednoduchého dôvodu. Pretože, ak si Futuramu pozriete o 10 rokov, tak je veľmi pravdepodobné, že niektorí z ľudí, čo tam vystupujú ako hlavy, budú už mŕtvi. Takto si Futurama zabezpečila aj to, aby jej fanúšikovia nemohli niečo vyčítať v budúcnosti.

Na to ako bola Futurama vysielaná krátko, tak v nej vystúpilo obrovské množstvo známych postáv, ktoré nadabovali sami seba, za všetkých spomeniem televíznu hviezdu Pamelu Anderson, amerického exviceprezidenta Al Gora, či svetoznámeho fyzika Stewena Hawkinga, modelku Claudiu Shifferovú, človeka s najznámejšou americkou talkshow Conana O'Briana. V absurditách ide Futurama ešte ďalej a za prezidenta má Nixona, ktorý býva v hoteli Watergate, vo Futurame už nie sú kolesá, ale ľudia sa presúvajú zvláštnymi trúbkami po celom meste alebo majú zvláštne lietajúce približovadlá. Krajiny neexistujú, vlajka zeme je normálna americká vlajka len namiesto hviezdičiek je tam planéta Zem, francúzština je dávno zabudnutý mŕtvy jazyk, Star Trek je zakázané slovo, všetky rasy a národy vo vesmíre sa zjednotili v jednom vesmírnom jazyku – angličtine, keďže nič nemôže ísť rýchlejšie ako svetlo, tak bola zvýšená rýchlosť svetla, Vianoce boli nahradené sviatkami, kde sa každý skrýva pred zlým Santom.

Futurama oveľa viac ako Simpsonovci myslí na verných fanúšikov a ponúka im bonusy, kde pri pozornom sledovaní nájdete rôzne skryté vtipy, či dokonca ďalšie vtipy môžete pochopiť až po rozlúštení dvoch tajných jazykov (ľahší a ťažší) – Alianesee (nahradené cifry z latinskej abecedy) a druhý jazyk je akýsi modulový, sčítací kód, ktorých preklad vám tiež ponúkame na týchto stránkach. Takisto podobne ako v Simpsonovcoch sú tam vtipy pre tých veľmi inteligentných (veľa matematických vtipov či pomenovanie planéty Chapek 9 podľa Karla Čapka a jeho hry RUR – o robotoch), ale Futuramu si rád pozrie aj „menej náročný“ divák, pre Benderove alebo Fryove hlášky.

Futurama začína 31. Decembra 1999 ukážkou, ako mladý, asi 25. ročný chalan menom Philip J. Fry (dabing Billy West) hrá automatovú hru pre malé deti v jednej pizzérii. Fry je so svojim životom nespokojný, pretože je už dosť starý a robí iba poslíčka – roznášača pizze. Potom ho jeho šéf pošle doručiť pizzu do kryogenického laboratória. Cestou ho ešte opustí priateľka, ktorá jeho veci nechá na chodníku a ukradnú mu bicykel. V kryogenickom laboratóriu zhodou okolností na 1000 rokov zamrzme. Človek by povedal, že neoriginálny nápad, ale neskôr prídete na to, ako je to prepracované. Keď rozmrzne, príde k nemu neznámy chlap a teatrálne zakričí „Welcome to the World of Tomorrow!“ (Vitaj vo svete zajtrajška!). Potom je ním uvedený k mladej jednookej žene, Leele (Katey Seagal), ktorá mu má dať povolanie na celý život. Počítač pre neho vyberie povolanie poslíčka – ktorým bol aj pred 1000 rokmi – prácu ktorú nenávidel. Ale Fry, ktorý bol rád, že sa konečne dostal do iného sveta, kde môže byť niekto, sa rozhodol nedať si implantovať čip na celý život, ale radšej utečie. Po ceste stretne alkoholického robota Bendera, ktorý sa chcel práve vtedy zabiť a stane sa jeho priateľom. Ten mu aj oznámi tú strašnú správu, že mesto New York neexistuje a v súčasnosti sa náchadzajú v New New Yorku (pôvodný New York je v troskách je pod zemou a žijú v ňom mutanti). Spoločne unikajú pred Leelou a políciou a nakoniec, keď ich Leela chytí, tak sa pridá k nim a aj sebe odstráni čip na výber povolania. Spoločne vyhľadajú jediného Fryovho žijúceho potomka - pra pra pra pra synovca profesora Farnswortha (opäť Billy West) – hrozne starého vedca, ktorý im všetkým dá prácu poslíčka, čím je Fry (nie moc inteligentný) prekvapivo rád. Tým skončí prvá epizóda, v ďalších poznáva mnoho nových ľudí, robotov či mutantov a spoločne s Benderom a Leelou cestujú kozmickou raketou po vesmíre a doručujú balíky pre Farnsworthovu prepravnú spoločnosť – Planet Express (niečo ako UPS).

Obrázok cast

Futurama svojej úspešnosti vďačí aj skvelému dabingu. Leelu dabuje Katey Segal (Peggy Bundová – ženatý zo záväzkami), Frya, Farnswortha a Zoidberga perfektný Billy West, Bendera John DiMaggio, z ďalších postáv sú to Phil LaMarr, Lauren Tom, Mauricie LaMarche, Tress Mac Neille, David Herman, Frank Herman

V seriáli Simpsonovci bola Futurama aj veľakrát spomenutá. Napríklad ako mladý puberťák skáče zo skaly s výkrikom „Prečo zrušili Futuramu?“, potom keď bol v Simpsonovcoch ukázaný na výstave Matt Groening, tak Milhouse zakričal „To je tvorca Futuramy!“ a ešte aj postavička Bender bola v Simpsonovcoch veľakrát ukázaná (s trocha zmenenou kresbou). Zato vo Futurame boli Simpsononovci myslím len raz, keď Bender na planéte z odpadkov našiel figúrky Barta.

Futurama za svoje štvorročné pôsobenie pozbierala radu ocenení, nebudem ich menovať všetky, ale sú to predovšetkým ceny Annie Awards, Emmy, Environmental Awards, Writers guild of America award, Nebula Award....

Ako na každom známom produkte, tak aj na Futurame chceli výrobcovia a aj tretie strany trhnúť čo najviac a tak sú v predaji aj Futurama komixy (iba v ENG), Futurama postavy, DVD Futurama s bonusmi, video hry, oblečenie Futurama. O Futurame sa v zahraničnej tlači takisto toho veľa popísalo, dúfam, že nejaké preložené články vám prinesieme.

Po dlhej dobe sa Futurama začala znovu točiť a sú ohlásené ďalšie série a preto sme radi, že seriál Futurama nie je len ďalším skvelým, no mŕtvym seriálom.