John Zoidberg

Obrázok Zoidberg

Meno: John A. Zoidberg

Vek: cca 85
Rasa: Decapodian
Rodná planéta: Decapod 10
Rodina: Strýko Harold Zoid, brat Norman, bratranec Zoidfarb
Povolanie: lekár v spoločnosti Planet Express
Najlepší priateľ: Bender
Nepriateľ: Hermes Conrad
Špeciálna schopnosť: vystrekovanie atramentu
Častá hláška: Vuibvííovi
Prvá epizóda: The Series has Landed
Prvá hláška: výborne, výborne (excelent, excelent)
Dabing: Billy West

Najneobľúbenejší člen planet Expressu, ale asi druhá najobľúbenejšia postava seriálu.

Kým sa Zoidberg stal tým čím je prešiel asi 10 larválnymi štádiami. Bol Morskou špongiou, morským ježkom, ostrochvostom, sépiou, mihuľou, mušľou a nakoniec krabom.S jeho rodinou je to tiež mimoriadne divné, on má mať troch rodičov (Norm, Sam a Sadie), ale neskôr sa zdá, že má iba dvoch, ktorí umreli pri párení. Dá sa to brať ako chyba v seriáli, pretože v jednom dieli je naznačené, že príslušníci Zoidbergovej rasy umierajú ihneď po sexe. Takisto jeho detstvo je nejasné, pretože raz ho ukazujú ako malého kraba v kaluži a potom ho ukazujú v scéne, ako mu matka (ktorá by mala byť mŕtva) zakazuje byť komikom. V seriáli sme mohli vidieť jeho príbuzného Harolda Zoida, ktorý bol v minulosti (pre nás v bližšej budúcnosti) komikom. Zoidberg sa mu pokúsil vybaviť ďalší film.

Zoidberg je zároveň veľmi chudobný a väčšinou hladný. Často si vymýšla klamstvá, napr. že stavia vily a potom v nich býva, čím sa pokúša skryť vlastnú smutnú existenciu. Niečo podobné skúšal aj na modrého Zoidberga z paralelného vesmíru, ale nakoniec obaja priznali, že sú žobráci, živiaci sa tým, čo najdú na smetisku – topánkami, nechtami a zvyškami jedál. Zoidbergova chudoba spočíva aj v tom, že robí veľmi zlé obchodné rozhodnutia, napríklad vymenil všetky svoje akcie vo firme za sendvič (ktorý nechal splesnivieť), alebo nakúpil si 8 kópii toho istého. Nenávidí ostatných doktorov a má pocit, že všetci ostatní doktori sú tiež chudobní ako on.

Jeho vedomosti o ľudskej anatómii sú mimoriadne chabé a je veľmi zvlášne, že sa stal doktorom. Svedčí o tom aj fakt, že obrázok ľudského tela v jeho ordinácii je hore nohami - naopak, Frya nazval mladou slečnou, keď boli zmenšení v ľudskom tele, tak povedal, že v srdci sa trávi jedlo... Naozaj sa nikomu z Planet Expressu neoplatí byť zranený, alebo nebodaj ochorieť. Pri Zoidbergovych lekárskych schopnostiach a znalostiach by to bola istá smrť.

Obrázok Zoidberg2

Zaujímavosti:

  1. V niektorých dieloch sa Zoidberg bojí Farnswortha, v iných dokáže poraziť v súboji Bendera, alebo Frya, či zdvihnúť cca. 400 kilogramov.
  2. Zoidberg má 3 alebo 4 srdcia. Údaj 3 srdcia beriem z dielu ako zjedol vlajku (A taste of Freedom), údaj 4 srdcia z dielu ako bol operovaný americkou armádou v roku 1947 (Rooswell that Ends Well).
  3. Zoidberg je najstarším kamarátom profesora Huberta Farnswortha.
  4. Zoidberg ako jediný dostal na vianoce darček od vražedného Santa Clausa – Pogo tyč.
  5. Jeho meno je zrejme zobrané z knihy Veľký Gatsby od Francissa Scotta Fitzgeralda – oči doktora Tj Edckleburga
  6. Po profesorovi je najstarším členom Planet Expressu

Porovnanie

Pri porovnaní so seriálom Simpsonovci mi prichádzajú na rozum mnohé postavy, povedal by som že Zoidberg je kombináciou Deda Simpsna (neoblúbenosť a hlúposť), Kirka Van Houtena a Očka Szyslaka (smoliarstvo a neoblúbenosť) a Gilla Gundersona (Smoliarstvo) a Sheriffa Wigguma (hlúposť a namyslenosť). Skutočne sa Zoidberg prirovnáva ťažko, lebo je to tak skvelý a jedinčný charakter, že je to ťažké vyjadriť. Btw, je to absolútne najlepšia postava čo poznám, lepšia ako Homer, lepšia ako Dedo Simpson, ako Bender, ako hocikto.

Dobré hlášky:

„Priatelia pomoc, to morča ma oklamalo!“
„Čo je toto? Dve jedlá v jeden týždeň?“

Zoidberg: „Vy sa ma snažíte zbaliť?“
Generál: „No dovoľte!“
Zoidberg: „Nepočujem nie...“

Diely kde hral Zoidberg dôležitú rolu:

A taste of Freedom
Roswell That Ends Well
Why I must be crustucrean in love?
That's Lobstertainment!