Maurice LaMarche

Komu patrí ten skvelý hlas čo má Kif Kroker? Je to Maurice LaMarche.

Tento dabingový herec a komediant sa narodil 30. marca 1958 v kanadskom Toronte. Krátko po jeho narodení sa jeho rodina presťahovala do mesta Timmins, kde vyrastal. O malička mal rád televízne komédie a na vysokej škole sa sám začal komédiám venovať. Jeho prvé číslo, ktoré používal až do konca svojej kariéry kabaretného komedianta, bolo „celebrity ako čašníci“.

Ako 22 ročný sa LaMarche presťahoval do Los Angeles kde sa chcel svojej komediálnej kariére venovať naplno. Počas ďalších piatich rokov dosiahol množstvo úspechov a stal sa veľmi obľúbeným komikom, no on sám bol k sebe veľmi kritický. Neskôr v roku 1987 bol jeho otec zavraždený. To dohnalo LaMarcha k depresiám a alkoholizmu a na dva roky sa stiahol zo scény. V roku 1989 sa pokúsil o návrat, ale osud mu vzal zo srdca aj posledné zvyšky smiechu, keď jeho mladšia sestra zahynula pri autonehode. Po tejto tragédii definitívne ukončil svoju kariéru komika.

V televízii LaMarcheov hlas prvýkrát zaznel v animovanom seriáli „Inšpektor Gadget“, neskôr účinkoval aj v známych „Krotiteloch duchov“ alebo v „Pinky and the Brain“, kde nadaboval Braina, svoju najznámejšiu úlohu. V seriáli „The Critic“ podal bravúrny výkon, keď v jednej 30 minútovej epizóde nadaboval až 29 rôznych postáv. Okrem týchto a mnohých ďalších seriálov, pôsobí LaMarche vo Futurame ako poručík Kif Kroker, môj obľúbený TV moderátor Morbo, robot Calculon, omikroňanský vládca Lrrr a rôzne iné vedľajšie postavy. Z animovaných filmov, v ktorých účinkoval, spomeniem napríklad „Team America“ kde imitoval hlas Aleca Baldwina, „Space Jam“ v ktorom daboval skunka Pepeho. A ak patríte tak ako ja k fanúšikom PC hry Baldur’s Gate II, tak LaMarchovo meno nádete v titulkoch pod postavou Yoshima.

Na záver ešte malá zaujímavosť: Maurice LaMarch sám seba označuje ako „jediného heterosexuálneho Kanaďana, narodeného bez hokejových génov“.